Brýle proti modrému světlu se hodí pro každý den

Slunce je životodárná hvězda a kdyby tu nebylo, veškerý život včetně toho lidského by na této planetě ustal. Nikdo by tu bez slunce nemohl přežít už jen proto, že by nefungovala rostlinná fotosyntéza a zahynuli bychom hlady. Nehledě na mráz, který by pohltil všechny oceány a voda by se v krátké době proměnila v led.

čtení knihy v přírodě

Slunce nás kromě tepelné energie zásobuje komplexním rozsahem světelného spektra, kde se nachází i modrá barva. Ta má spolu s fialovou v tomto směru nejkratší vlnovou délku, a tak poměrně obtížně proniká atmosférou, tedy pouze za předpokladu, že je slunce relativně vysoko nad obzorem. Tohoto jevu si všimne každý, kdo někdy s oblibou pozoruje východ či západ slunce, protože se v tuto dobu výrazně mění ráz okolní krajiny. Převládá tu žlutá, oranžová a červená barva slunečního světla, kterou lidský zrak vnímá spíše jako relaxační a uklidňující. Souvisí to také s pochody v organismu, který se již připravuje k fázi spánku, anebo se naopak teprve ráno začíná probouzet.

balení věcí na dovolenou

Jestliže se řídíme slunečními rytmy, tělo na ně reaguje přirozeně. A co se týče modré barvy, tu nám poskytuje jen v omezené míře v průběhu dne, nejvíce kolem poledne. Intenzita modrého světla se postupně mění, ovšem tohoto jevu bohužel nedbá lidská pracovní činnost. A tak se stává, že je náš zrak unavený dlouhodobým sledováním monitorů počítačů, televizních obrazovek, mobilů a tabletů, zatímco by měl již po určité době spíše relaxovat a regenerovat se.

Pro tyto účely se skvěle hodí brýle proti modrému světlu Lux brýle, které jej odfiltrují, a tím pádem šetří náš zrak. Můžeme je používat kdykoli, i v průběhu dne, pokud cítíme, že jsme již unavení a přepracovaní, a potřebujeme více odpočinku. Brýle mohou používat dospělí i děti ve školách, na pracovištích, ale i doma nebo venku v přírodě, třeba kdekoli na dovolené.