Je možné pořídit si bazén a ještě ušetřit značnou částku? Tuto otázku si klade mnoho mladých rodin, které chtějí udělat radost zejména dětem. Nemají zrovna peněz nazbyt a každá ušetřená koruna v rodinném rozpočtu je znát. Samozřejmě, že by bylo snadné nahnat na zahradu specializovanou firmu, která provede výkopové práce, usadí bazénový skelet pod úroveň země a vybaví nádrž vším potřebným příslušenstvím, jenže pokud nemáte k dispozici statisíce korun, musíte vystačit s bazény nadzemními.
I nadzemní nádrž na koupání však postačuje pro dětské dovádění a i vy si tu s nimi užijete zábavu, chce to jen přemýšlet čistě ekonomicky a vědět, jak ušetřit i za provoz bazénu. Úspory nelze dosáhnout ošizením příslušenství, které se stará o kvalitu vody, jako je filtrační okruh s čerpadlem a dezinfekce vody, úspory se projeví ve skromnosti, co se týče různých hraček, lehátek a podobných ne zrovna důležitých předmětů. Zároveň můžete ušetřit i nákupem solární plachty na bazén?
V čem spočívá úspora, když nakoupíme obyčejnou igelitovou plachtu na hladinu? Jednak tím, že se sníží spad prachu do vody a tím pádem i náklady na filtraci, a velmi zásadním momentem je i odpařování vody. Na to vám bude stačit jednoduchá matematika. Každý den se z bazénu o průměru čtyři metry vypaří do ovzduší cca 65 litrů vody. Když si to znásobíte počtem dnů koupací sezóny, dostanete se do zajímavých čísel. A vynásobením vypařené vody platbou za vodné a stočné (za dopouštěnou vodu) to bude za zhruba půl roku provozu necelých patnáct stovek korun. Po pěti letech můžete díky krycí plachtě ušetřit zhruba sedm tisíc korun, a to není zanedbatelná částka. Životnost solárních plachet je při šetrném zacházení samozřejmě delší, než pět let, toto jsme uvedli jen jako názorný příklad úspory.
Proč tedy vyhazovat peníze do vzduchu za vypařenou vodu, což lze pojmout jak obrazně, tak i doslova?