Únik vody do zdiva je havarijní situace


Přišli jste domů a proti vám na zdi je mokrý flek, který zasahuje až k podlaze, a tam se tvoří vodní loužička? Intuitivně by vás mohlo napadnout vyzout se z bot a naboso jít likvidovat následky škod, ale to nedělejte. Obujte naopak galoše a nasměrujte vaše kroky k elektrickému rozvaděči, abyste vypnuli hlavní jistič.

S elektroinstalací si nezahrávejte

Již děti školního věku ví, že voda je za určitých okolností vodivé prostředí. Vede elektrický proud díky rozpuštěným minerálním iontům, jinak sama o sobě (v destilované formě) vodivá není. Ve vodovodním řadu však destilovanou vodu nenajdete a musíte počítat s tím, že v kontaktu s elektrickým proudem vás může i zabít. Nechat se usmrtit vodou, která uniká z potrubí do zdi, je pochopitelně pošetilé, přesto to může nastat velmi snadno, pokud si toto nebezpečí neuvědomíte včas. Pokud voda pronikne až do elektrické zásuvky, vypínače či rozvodné krabice, snadno tu může vzniknout elektrický zkrat a oblouk a můžete i vyhořet.

instalatér v akci

Z tohoto důvodu jsou všechny úniky vody do zdi, kudy vede i elektřina, což bývá téměř všude, velmi nebezpečné, a je nutné je řešit jako havarijní situaci. Jistě, že byste mohli například vypnout hlavní jistič přívodu elektřiny do domu a vydržet od pátečního večera do pondělního dopoledne, než přijedou instalatéři, ale proč být doma celý víkend bez elektřiny, když to není nutné?

instalatérské práce

Instalatéři v Ostravě v rámci havarijního servisu řeší tyto situace urychleně a v krátkém čase, většinou k vám přijedou do hodiny, tím pádem se nemusíte omezovat ve vašich aktivitách.

Oklepávání omítky

Dříve se místo úniku vody zjišťovalo především vizuálně. Ne vždy to ale bylo snadné, proto bylo nutné oklepat omítku, a někdy třeba i z půlky zdiva v obýváku. Dnes se to už ale provádí jinak, žádnou omítku neoklepávejte a vyčkejte příjezdu instalatérů, kteří používají poslechové tyče Hykron anebo formovací plyn s obsahem nejlehčího plynu vodíku, který odhalí i ty nejmenší trhlinky ve vodovodním potrubí.

5/5 - (2 votes)