Asi nikdo nepochybuje o tom, že ozón je důležitý. StaÄà si jen vzpomenout, jaké nebezpeÄà pÅ™edstavovalo v minulých desetiletÃch oslabenà ozónové vrstvy. PÅ™esto zároveň dostáváme varovánà pÅ™ed pÅ™ÃzemnÃm ozónem, a je vÅ¡eobecnÄ› známo, že je Å¡kodlivé jej dýchat. Jak je tedy možné, aby obÄ› výše uvedené vÄ›ci byly pravda?
Â
Â
Zde musÃme pÅ™ijmout myÅ¡lenku, že nÄ›co může být užiteÄné v jedné situaci a nebezpeÄné v jiné. Typickým pÅ™Ãkladem může být napÅ™Ãklad oheň – je to bezesporu velmi dobrý pomocnÃk, avÅ¡ak zároveň nenà dobré na nÄ›j sahat.
Â
S ozónem se to má podobnÄ› – ve vyÅ¡Å¡Ãch vrstvách atmosféry působà jako velmi úÄinná ochrana proti ultrafialovému zářenÃ, vysÃlanému Sluncem. Bez nÄ›j by život tak, jak jej známe, nebyl možný. Podobnou funkci může plnit napÅ™Ãklad také voda. To je koneckonců i důvod, proÄ se život nejprve vyvinul v moÅ™i a trvalo mnoho milionů let, než dorazil také na souÅ¡.
Â
Â
Na druhou stranu je vÅ¡ak potÅ™eba Å™Ãci, že v lidském tÄ›le (ale i ve zvÃÅ™ecÃm) je Å¡kodlivý. Koneckonců i klasický kyslÃk je v podstatÄ› bunÄ›Äný jed, avÅ¡ak my jsme se na nÄ›j adaptovali. U ozónu, tedy trojmocného kyslÃku, se tak nestalo. Nejenže by tedy způsobil uduÅ¡enÃ, neboÅ¥ jej tÄ›lo nedokáže využÃt, ale zároveň způsobuje i dalÅ¡Ã zdravotnà problémy. I proto je pÅ™i jeho vyÅ¡Å¡Ã koncentraci vyhlaÅ¡ováno varovánÃ. A je to ostatnÄ› i důvod, proÄ je použÃván velmi Äasto k desinfekci.
Â
Co s tÃm tedy můžeme dÄ›lat? V podstatÄ› nic. Je to prostÄ› a jednoduÅ¡e jeden ze zákonů pÅ™Ãrody. My můžeme pomoci jedinÄ› tÃm, že omezÃme produkci pÅ™ÃzemnÃho ozónu a také chemikáliÃ, které poÅ¡kozujà ozonovou vrstvu. K obojÃmu již doÅ¡lo, takže v souÄasné dobÄ›, pokud budeme stále zachovávat vydaná opatÅ™enÃ, se v tomto ohledu nemusÃme pÅ™ÃliÅ¡ obávat.
Â
PÅ™esto se nevyplatà ztratit ostražitost. NesmÃme totiž zapomÃnat, že lidà je stále vÃce a také naÅ¡e průmyslová Äinnost se zintenzivňuje. A nikdo nemůže odhadnout, jaké to bude mÃt nakonec následky.