Proč je pro člověka zábava důležitá

Většina z nás považuje zábavu za něco, co je výsadní doménou dětí a pro dospělého člověka se nehodí. Považujeme to za něco, čemu bychom se měli věnovat jen v ústraní, a ty, kteří otevřeně o svých koníčcích mluví či je prezentují, považujeme za „divné“. Psychologové nám však říkají, že to je špatný přístup. Lidské tělo potřebuje odpočinek, a to jak klasický pasivní, kdy si jdeme lehnout a spát, tak i ten aktivní. A právě zde mnohdy narážíme téměř na odpor společnosti.

 

hry jsou považovány za doménu dětí

 

Pravdou však je, že možnost se při nějaké činnosti odreagovat je pro naše duševní, ale i fyzické zdraví velmi důležitá. A je jedno, jestli tomu tak bude při procházce se psem, čtení, sledování seriálu, sbírání známek nebo hraní her. Tyto činnosti nám totiž umožňují zapomenout na starosti běžného dne a v podstatě únik do světa, ve kterém se cítíme dobře. To nám pomáhá nabrat psychickou sílu na to, abychom řešili problémy, které se objeví například v zaměstnání, ale třeba i v rodině. A všichni víme, že o ně není nouze.

 

i dospělí se potřebují bavit

 

Pokud bychom tuto část zanedbávali, hrozí psychické, ale i fyzické problémy. Těmi může být deprese či syndrom vyhoření, z těch fyzických pak žaludeční vředy či dokonce problémy se srdcem. To, že není radno si s takovými věcmi zahrávat, je jasné. Proto bychom měli nějaký čas věnovat i aktivnímu odpočinku, i když to nemusí být vždy snadné.

 

Ovšem je nutné dávat pozor i na druhý extrém. I když je únik z reality sebepřitažlivější, nesmíme nikdy zapomenout, že skutečný svět je to, na čem doopravdy záleží. Neměli bychom tedy kvůli naší zábavě zanedbávat svou rodinu, ani zaměstnání. Snadno se totiž může stát, že obojí ztratíme. Samozřejmě, najít rovnováhu není nijak snadné. Někdy je dokonce potřeba pomoci odborníka. Pokud se vám jí ale podaří dosáhnout, bude váš život o poznání šťastnější a pohodlnější. Také předejdete mnoha různým zdravotním problémům, což rozhodně za zvážení stojí.