Mapei Planolit 315: profesionální stěrka pro každého

Nová samonivelační rychletuhnoucí stěrka Planolit 315 je jedna z nejlepších pro použití v interiéru. Zaručeně ji oceníte při vyhlazování nových, ale klidně i těch starších povrchů, které mají tloušťku vrstvy od 3 do 15 mm. Jen je potřeba, aby byl podklad dopředu ošetřen speciálním penetračním nátěrem. Stěrka Planolit 315 od Mapei vytváří velmi hladký povrch, na který posléze můžete bez problémů pokládat keramickou dlažbu, PVC, linoleum, nebo gumové krytiny, korek, nejrůznější textilní krytiny a mnohé další krytiny. Tento profesionální výrobek můžete používat jak v místech, které nejsou nijak zvlášť zatěžované provozem, tak i v místech, kde už je trochu rušněji, jako například v kancelářích, nemocnicích, obytných prostorách atd. Skvělé vlastnosti stěrky Mapei Planolit 315 využijete například při vyrovnávání betonových, anhydridových a magnezitových potěrů, keramických dlažeb, kamene, nebo při zalévání rozvodů u podlahového topení.

Mapei Planolit 315: profesionální stěrka pro každého

Technické vlastnosti stěrky Planolit 315

Mapei Planolit 315 si lze pořídit v podobě šedého prášku, který je tvořený ze speciálních rychle tvrdnoucích a zároveň hydratujících cementů, dále pak tříděného křemenného písku, speciálních pryskyřic a dalších přísad. Planolit 315 je vyrobený podle speciální receptury, která byla vyvinuta v laboratořích společnosti MAPEI. Poté, co se Planolit 315 smíchá s vodou, dostanete snadno zpracovatelnou směs, která bude mít vynikající samonivelační schopnosti a skvělou přídržnost k podkladům. Můžete jej nanášet v tloušťce od 3 až do 15 mm. Planolit 315 bez problémů vyzrává bez smršťování, tudíž se nemusíte obávat vzniku prasklin a trhlin na povrchu. Okamžitě po vytvrzení má prvotřídní pevnost v tahu za ohybu a zároveň vynikající přídržnost k podkladu. Mezi jedny z hlavních výhod této stěrky patří skvělé samonivelační schopnosti, dobrá čerpatelnost, snadné zpracování, rychle tvrdnutí a mnohé další.

Na co si dát pozor

I když je Planolit 315 vysoce profesionální, je potřeba si dát na některé věci pozor. Například není doporučeno do již tvrdnoucí směsi přilévat vodu. Rozhodně do směsi nepřidávejte vápno, ani cement či sádru. Planolit 315 není vhodný na používání do exteriérů, na dřevěné, kovové podklady a není ideální jej používat při teplotách, které jsou nižší než +5°C a vyšší než +30°C.

Příprava a zpracování

Nejdříve ze všeho je potřeba připravit podklad. Ten musí být suchý, pevný a zbavený přebývajících částic, barvy, olejů a podobně. Prostě a jednoduše všeho, co by mohlo bránit směsi při udržení na podkladu. Pokud budete směs nanášet na cementový podklad, je třeba, aby byl dostatečně pevný. Pokud není, je třeba jej zpevnit, popřípadě odstranit. Jestliže jsou na podkladu trhliny nebo jiné defekty, je třeba je dostatečně upravit. Betonové podklady je potřeba v dostatečné časové rezervě napenetrovat.

Samotná směs se připravuje za stálého míchání pomocí nízkootáčkového míchadla. Směs Planolitu 315 (23 kg) se nasype do čisté vody (5-6 l) a je třeba ji míchat, dokud nevznikne hmota bez hrudek. Vytvořenou hmotu je nutné několik málo minut nechat odstát a poté znovu promíchat. Až poté je směs připravena k nanášení. Při nanášení silnějších vrstev nezapomeňte použít i vyrovnávací lišty.

Pokládka a čištění

Planolit 315 je připraven k pokládce po 24 až 72 hodinách, což záleží nejen na teplotě okolí, ale i na její tloušťce a mnoha dalších faktorech. Pro samotné lepení krytin se doporučuje speciální tmel od firmy MAPEI. Pokud se rozhodnete Planolit 315 odstranit ještě za čerstvého stavu, můžete tak učinit jen za pomoci čisté vody. Ovšem vytvrzený lze odstranit jen mechanicky.